زندگینامه استاد فقید دکتر نصرت‌الله ساریخانی

نوع مقاله : دانشمندان ایرانی

نویسنده

دانشیار، گروه جنگلداری و اقتصاد جنگل، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، کرج، ایران

چکیده

بهره‌برداری علمی، فنی و محیط‌زیستی از منابع جنگلی در ایران، با نام استاد نصرت‌الله ساریخانی و کتاب ارزشمند ایشان با عنوان «بهره‌برداری جنگل» عجین شده است. نمی‌دانم از کجا باید شروع و چگونه باید درباره شخصیتی علمی و فرهیخته‌‌ همچون او صحبت کرد که وی یکپارچه عاشق حرفه معلمی جنگل و کار در جنگل بود. ایشان همواره معتقد بود، میلیون‌ها ساعت کار برای فارغ‌التحصیلان رشته جنگل در جنگل‌های ایران وجود دارد. هر زمان نام جنگل خیرود می‌آید، ناخواسته یاد و خاطره بزرگ‌مردی زنده می‌شود که بهترین سال‌های عمر پر برکت خود را برای تأسیس جنگل آموزشی و پژوهشی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران به‌عنوان مرکزی برای آموزش‌های درسی و فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی صادقانه و صمیمانه صرف کرد.
نصرت‌الله ساریخانی مربی، استادیار، دانشیار و استاد پیشکسوت دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در فروردین سال 1311 شمسی در شهر­ری تهران پا به عرصه وجود نهاد، او ششمین پسر از هشت فرزند اصغر ساریخانی و فرخنده عابدی بود، پدرش بازرگان بود. تحصیلات دوره ابتدایی را در دبستان مولوی شهر­ری گذراند و بقیه تحصیلات خود را در دبیرستان حکیم نظامی تهران ادامه داد، در سال 1330 (ش) موفق به اخذ دیپلم طبیعی از مدرسه دارالفنون تهران شد. وی به‌‌دلیل علاقه‌مندی به طبیعت، پس از گذراندن یک دوره آموزش جنگلبانی در سال 1332 (ش) به استخدام بنگاه جنگل‌ها درآمد. در ابتدای کار به‌عنوان رئیس دایره بهره‌برداری و جنگل‌کاری استان خراسان مشغول به کار شد و تا سال 1336 (ش) در همین سمت فعالیت کرد. 

عنوان مقاله [English]

The biography of the late professor Dr. Nosratullah Sarikhani

نویسنده [English]

  • Vahid Etemad
Associate Prof., Department of Forestry and Forest Economics, Faculty of Natural Resources, University of Tehran, Karaj, Iran
چکیده [English]

-