گیاهان چگونه گرما را شکست می‌دهند؟

نوع مقاله: اخبار علمی و تحلیلی

نویسنده

استادیار پژوهش، مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهران، ایران

چکیده

محققان مرکز تحقیقات منابع پایدار رایکن(RIKEN Center)  ژاپن ژنی را در گیاهان کشف کرده‌اند که به محافظت از گیاه در مقابل گرمای زیاد، کمک می‌کند. نتیجه تحقیق در مجله علمی سلول گیاهی منتشر شده است. این تحقیق نشان می‌دهد که ژن جدید کشف شده مانع از بی‌ثباتی غشاهای کلروپلاست می‌شود که این اتفاق در دماهای بسیار بالا رخ می‌دهد.
همه ما می‌دانیم که گرفتار شدن در یک روز داغ کلافه‌کننده، چقدر آزار‌دهنده و ناراحت‌کننده است. حال تصور کنید اگر شما یک گیاه سویا یا گوجه‌فرنگی، بدون هیچ شانسی برای حرکت به محیط خنک بودید، شرایط چقدر بدتر می‌شد. در نهایت برگ‌های شما، به علت آسیب غشای کلروپلاست، ممکن بود سفید رنگ شوند و اگر هیچ‌گونه ترمیم و تسکینی نداشته باشید، ممکن است بمیرید. خوشبختانه، گیاهان در مقابل این گونه تنش‌ها، مکانیسم دفاع طبیعی دارند که  مستلزم تغییر و اصلاح چربی‌های تشکیل‌دهنده غشاهای کلروپلاست می‌باشد. هنگامی که  دمای بالا، باعث شل و بی‌ثبات شدن غشای کلروپلاست می‌شود، اسیدهای چرب اشباع و غیر‌اشباع از لیپیدهای غشایی حذف شده و غشاها را ترمیم و تثبیت می‌کند. تیم تحقیقاتی ریکن، ژن مسئول این فرایند را پیدا کرد و به دلیل رویکرد خلاقانه خود، این کار را خیلی سریع‌تر انجام دادند.

عنوان مقاله [English]

How plants beat the heat?

نویسنده [English]

  • Khalil Karimzadeh Asl
Assistance Prof., Research Institute of Forests and Rangeland, Agricultural Research, Education and Extension Organization (AREEO), Tehran, Iran